Jak najlepiej serwować wino? 0
Jak najlepiej serwować wino?

Wino jest alkoholem znanym od tysięcy lat – archeologiczne znaleziska datują je nawet na 7 tys. lat p.n.e.! Nic dziwnego w tym, że przez tak rozległy okres zyskało ono szerokie grono zwolenników, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Ten wyjątkowy trunek może przybierać różne postacie, a przede wszystkim barwy – mieć kolor czerwony, biały, a także odcienie pośrednie (uzależnione od ilości barwnika zawartego w skórkach winogron). Różnić się może również smak poszczególnych rodzajów, dlatego wino to temat naprawdę złożony. Dziś jednak skupimy się na nieco innym zagadnieniu, a konkretniej na tym, jak serwować ten rodzaj alkoholu, by zawsze smakował jak należy.


Krok 1. Otwieranie butelki

Aby w ogóle można było mówić o degustacji pierwszej lampki wina, należy przeprowadzić rytuał otwierania butelki. Nie jest to bowiem czynność tak oczywista, jak w przypadku innych gatunków alkoholu. Dobrej jakości wino zawsze zabezpieczone jest korkiem, który chroni przed wylaniem się zawartości z butelki. Dlaczego to właśnie on stosowany jest jako zamknięcie? Przede wszystkim ze względu na możliwość „oddychania” alkoholu w butelce. Ponadto według uznanych producentów wina korek nie zmienia smaku nawet długo leżakowanego trunku. I choć na rynku pojawiają się już butelki zabezpieczone nakrętką, to jednak tradycja mówi sama za siebie. Poza tym jak bez korka przeprowadzić efektowny proces otwierania wina? Tym pytaniem przechodzimy płynnie do sedna sprawy – korkociągu. Dostępne są różne jego rodzaje, m.in. kelnerski i motylkowy. Ten pierwszy, określany także mianem manualnego, ma niesamowicie prostą zasadę funkcjonowania. Składa się bowiem z trzonka połączonego ze spiralą oraz z podpórki. Spiralę korkociągu umieszcza się w korku do wina ruchem wkręcającym, a następnie, trzymając za podpórkę i trzonek, ciągnie do siebie. Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku modeli motylkowych z ramionami. Wtedy również w korek wbijana jest spiralka, jednak aby wydobyć go z butelki, należy stopniowo kierować ramiona korkociągu w dół.

otwieranie wina


Krok 2. Nalewanie wina do kieliszków

W zależności od rodzaju wina, na jaki się zdecydujemy, sięgniemy po nieco odmienne kieliszki. Te przeznaczone do wina białego są zdecydowanie mniejsze i niższe od tych do wina czerwonego – dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniej wielkości do serwowanego trunku. Ważne jest także wypełnienie kieliszka do odpowiedniego momentu. Alkohol powinien znajdować się na wysokości ⅓ czaszy naczynia. Tej wysokości szczególnie przestrzegają sommelierzy, którzy mieszają trunkiem w celu uwolnienia jego specyficznej woni oraz aromatu. Podczas nalewania wina do kieliszków należy mieć na uwadze jak największą staranność, aby alkohol nie rozpryskiwał się dookoła. Jeśli jednak zdarzy się, że na szyjce butelki zostaną jego krople, warto posłużyć się serwetką, by wytrzeć je z jej powierzchni.

nalewanie wina do kieliszków


Krok 3. Ponowne zamknięcie butelki

Zdarza się, zwłaszcza w zaciszu domowym, że nie jesteśmy w stanie wypić całego wina znajdującego się w butelce. Co wtedy? Czy resztka pozostałego alkoholu jest spisana na straty? Jeśli wino zostało zabezpieczone korkiem, ciężko będzie o ponowne włożenie go do szkła w taki sposób, jak miało to miejsce przed otwarciem. Z pomocą przychodzi jednak gadżet w postaci zatyczki – może ona być wykonana z różnych tworzyw, choć najpopularniejsza jest wersja z metalu z dodatkiem gumy. To akcesorium dopasowane kształtem do szyjki butelki i zabezpieczające trunek przed wylaniem się, a także przed utratą smaku oraz aromatu. Na rynku istnieją przeróżne zatyczki do wina, które mogą przybierać rozmaite kształty. Dostępne są modele klasyczne oraz te z zabawnymi motywami. Tego typu akcesorium jest świetne do wręczenia na prezent każdemu miłośnikowi wina, zarówno białego, jak i czerwonego.

Alkohol, jakim jest wino, wciąż zyskuje kolejnych zwolenników, dlatego warto mieć świadomość, jak odpowiednio serwować ten trunek. W końcu profesjonalnej degustacji wina towarzyszy cały proces jego podawania, dlatego pijąc je nawet w zaciszu domowym, dobrze jest zachowywać pewne standardy. Wystarczy zaopatrzyć się w gotowy zestaw do serwowania i otwierania oraz w butelkę dobrej jakości wina, by móc zapewnić sobie degustację na najwyższym poziomie, nie ruszając się z domu!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl